Teatr Niebopiekło (Bydgoszcz) – Un Esempio

Data: Sobota, 19.11
Godzina: 20:30
Miejsce: Teatr TAQ (ul. Kościuszki 33), Nowa Sól

Realizacja zespołowa: EWA STOŁOWSKA, ANDRZEJ SZOMSZOR, ANDRZEJ STRÓŻ

SPEKTAKL NA MOTYWACH OPOWIADANIA GUSTAWA HERLINGA – GRUDZIŃSKIEGO „BŁOGOSŁAWIONA, ŚWIĘTA”

W SPEKTAKLU WYKORZYSTANO TEKSTY;
GUSTAWA HERLINGA-GRUDZIŃSKIEGO, JAANA KROSSA, FRANZA KAFKI, ŚW. PAWŁA,
ORAZ CZŁONKÓW ZESPOŁU

Co stanie się z ludzkim bólem, jeśli rozedrzemy kryjące go serce, by wypowiadać tajemnicę cierpienia? Co, gdy grubą linią oddzielimy dobro od zła i odwrócimy wzrok, kiedy dobro i zło spotkają się jednak w jednej i tej samej twarzy? Jaki może być los człowieka, gdy naucza się go dobra, wtłaczając go w ciasny kokon zasad? Co się dzieje, gdy wiara przeradza się w doktrynę..

Danuta Milewska /Rzeczpospolita Kulturalna/:

/…/ z ciemności znienacka rozcinanej spotami światła i cierpliwie rozrywanej mantrą dźwięków bębna, pomiędzy publicznością rozsadzoną jakby do debaty – wyjawia się spektakl teatru niebopiekło bezkompromisowo podejmujący temat tabu: dyskusji o bólu, cierpieniu i o ludzkich zmaganiach z tymi doświadczeniami. Przesunięcie charakterystycznej dla utworów Herlinga-Grudzińskiego eksplicytnej publicystyki w rozszczelniający się w trakcie spektaklu obszar tego, co osobiste, jest dokonanym z chirurgiczną precyzją zabiegiem przygotowującym na dyskusję o bólu i cierpieniu, tę najbardziej intymną, prywatną, w pojedynkę i we dwoje…

Artur Duda /Głos Uczelni/KLAMRA/:

/…/ W interakcji dwójki aktorów rodzi się niezwykły, intymny teatr, teatr sugestywnych obrazów czasem na pograniczu herezji /…/

Jest to historia prostej /…/ Marianny, która – zgwałcona jak dziesiątki kobiet przez serbskich bandytów – idzie przez świat, niosąc swój krzyż. Ta opowieść jest antyklerykalna i głęboko chrześcijańska zarazem, jest obroną drobnej słabej dziewczyny, która po najgorszym zdarzeniu w swoim życiu potrafi znaleźć w sobie wielką, ludzką siłę.

Spektakl teatru niebopiekło stanowi dla mnie nawiązanie wprost do etosu teatru alternatywnego. To więcej niż głos w sprawie aborcji czy moralności papieża, to zaproszenie do samodzielnego myślenia ujęte w subtelną, teatralną formę.

Strona : www.niebo-pieklo.lo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *