Teatr Terminus A Quo (Nowa Sól) – Mistyfikacje

Data: 18.11 Piątek

Godzina: 18:30

Miejsce: Teatr TAQ, sala im. Ryszarda Cieślaka (ul. Kościuszki 33), Nowa Sól

Reżyseria: Edward Gramont, scenariusz oparty o teksty Waldemara Żelaznego

„Mistyfikacje”, to spektakl skonstruowany z tekstów poetyckich Waldemara Żelaznego pochodzących z tomików: „Mistyfikacje” i „Pokój z zabawkami” oraz jednego wiersza Iriny Ratuszynskajej.

Potrzeba realizacji tego spektaklu wynikała z ciszy politycznej, która dotyczyła martyrologii narodu polskiego na kresach oraz prześladowań sowieckich w długiej historii PRL.

Spektakl powstał 10 czerwca 1989 roku w Nowej Soli i do chwili obecnej doczekał się ponad 40 wystawień. Ze względu na różne niekorzystne sploty wydarzeń, spektakl ten nie był pokazywany na ważnych imprezach teatralnych.

Konstrukcja spektaklu ma charakter etiud plastycznych, w których słowo poetyckie wiąże poszczególne sekwencje w jedną całość. Treść spektaklu nie ma charakteru fabularnego i nie jest ani manifestem ani rozliczeniem z przeszłością.

Klimat opowieści wydobytych z zapomnienia posłużył twórcy do unaocznienia klimatu cierpienia jednostki w jego obronie nieprzemijających wartości, a jednocześnie stworzył pomost pomiędzy życiem a śmiercią. Spektakl jest mroczny i nie tylko poprzez słowa ale także poprzez skąpe światło pojedynczych świec. Miejsce opowieści to cmentarz na którym pojawiają się żyjący pragnący wskrzesić choć na krótko tych, którzy stanęli przed bramą, za którą nie było innego wyboru prócz tego co nieuchronne. „Mistyfikacje” to opowieść o cierpieniu i śmierci.

Strona teatru: terminusAquo.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *