Pomarańcze w Uchu na Skarpie Bez Kartki (Goleniów) – Najmniejszy Klaun w Wiosce

Grupa powstała w lutym 2006 z winy Marka Kościółka, Daniela Jacewicza i Nas samych, wtedy daliśmy się im namówić na założenie Pomarańczy. Miało być fajnie. Teraz żaden z nie skończył studiów. Jesteśmy grupą teatralną, która zajmuje się wszystkim tym czym nie zajmują się inne teatry: Kłócimy się zamiast robić próby, nie piszemy scenariuszów do spektakli, jeździmy na zloty Fanów Gwiezdnych Wojen, częściej podróżujemy po Polsce próbować kebaby w różnych miastach niż jesteśmy zapraszani na festiwale teatralne, ale to może dlatego, że lubimy parodiować inne teatry, a te potem nas nie lubią i nie chcą do siebie zapraszać, albo dlatego, ze rzucamy w nich kiełbasą lub oblewamy napojami. Pochodzimy z Goleniowa, aktualnie działamy głównie w Poznaniu, gdzie organizujemy Ofensywę Teatralną. Grupę prowadzi Karol Barcki.

Inspiracją była dla Nas encyklopedyczna notatka o tym kim jest Klaun, służy nam też ona jako opis spektaklu. W spektaklu zblazowany klaun opowiada historie z życia wzięte, kropla po kropli wyjęte ze społeczeństwa, i jak to klaun, ironizuje opowiadając na ich temat.

Klaun (ang. clown) – artysta komediowy występujący najczęściej w cyrku. Wyróżnia się specjalnym makijażem, w którym dominuje biel i czerwień. Klauni nie mówią podczas występów. Co najwyżej wydają dźwięki odzwierciedlające nastrój niebędące słowami. Bardzo ważną rolę odgrywa mimika. Biały puder pokrywający całą twarz, szminka wykraczająca poza usta i rumieńce pozwalają dostrzegać niewerbalne przekazy nawet tym widzom, którzy siedzą na odległych miejscach. Inne cechy to strój, którego charakterystyczne elementy to: groteskowo duże buty oraz luźne lub w inny sposób niedopasowane ubranie, sztuczny nos w kształcie czerwonej kuli jakby miał katar. Może być maleńki kapelusik z kwiatkiem na długiej antence. Peruka lub sztuczna łysina. Całe ubranie powinno składać się z wielu jaskrawych kolorów. Może być jednolitym kombinezonem imitującym ogromny brzuch i uda. Skecze klaunów stanowią zwykle przerywnik głównego przedstawienia. Zawierają one najczęściej elementy slapstickowe i wymagające zdolności akrobatycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *