Teatr Łups! (Piaseczno) – Panopticum

Teatr „Łups” pochodzi z Piaseczna, kierownikiem artystycznym grupy jest pani Ewa Kłujszo. Teatr zaprezentował się na deskach Nowosolskiego Domu Kultury.

Strona teatru w serwisie Facebook.

Rok 2012 jest rokiem twórczości trzech poetów: Zygmunta Krasińskiego, Władysława Broniewskiego i Władysława Sebyły.
O ile twórczość dwóch pierwszych jest znana szerokiej publiczności to Sebyła jest poetą raczej nieznanym.
Chcąc przybliżyć tę tak różnorodną poezję miłośnikom teatru, Łups! zrealizował spektakl złożony z jego utworów.
Powstała sztuka przepiękna plastycznie, przesiąknięta klimatem „międzywojnia”, zabawna i liryczna, a nawet wzruszająca i przerażająca jednocześnie.

Jak wyraził się profesor Andrzej Makowiecki, historyk literatury Uniwersytetu Warszawskiego, „świetnie odzwierciedlająca ducha sebyłowej poezji„.
Dodatkowego smaku dodaje widowisku muzyka wykonywana na żywo przez aktorów.
„Panopticum” Teatr Łups!

scenariusz, reżyseria, kostiumy -Ewa Kłujszo

kierownictwo muzyczne- Elżbieta Zawadzka

występują: Małgorzata Czerwińska, Dominika Golisz-Zawiślak, Małgorzata Jurek, Katarzyna Kaczorowska, Monika Kąkol, Oliwia Lechańska, Olga Małkowska, Angelika Palka, Elżbieta Zawadzka, Adrian Cibicki, Mikołaj Derentowicz, Ziemowit Kłujszo, Krzysztof Kwiatkowski, Stefan Sołtan, Filip Synkiewicz, Piotr Siatkowski, Bartłomiej Ziembicki

Władysław Sebyła (1902-1940) zadebiutował w roku 1927 zbiorem wierszy zatytułowanym „Modlitwa”. Pisał wiersze, między innymi, o tematyce antywojennej, a jego twórczość charakteryzowała się przedstawianiem pesymistycznej wizji otaczającego świata, obecnością elementów religijnych, symbolicznych i katastroficznych, formalną prostotą i komunikatywnością oraz nawiązaniami do Norwida. Sebyła był też żołnierzem w kampanii wrześniowej, po czym został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną. Był więziony w Starobielsku, a następnie został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w Piatichatkach pod Charkowem 11 kwietnia 1940 roku. Był głębokim pacyfistą (głoszącym bezsens zabijania człowieka), serdecznym przyjacielem Czesława Miłosza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *