Teatr Navras (Rybnik) – Porywacze Ciał

Teatr Tańca Navras został założony w 2004r. w Rybniku przez Artura Stelmaczonka – choreografa, tancerza i pedagoga. Jest obecnie jedną z najbardziej obiecujących młodych grup tańca współczesnego w Polsce. Łukasz Drewniak w najpoważniejszym polskim magazynie teatralnym „Teatr” uznał spektakl Navrasu „O mnie” za najciekawsze przedstawienie teatru tańca prezentowane w Polsce w sezonie 2005/2006.

Artur Stelmaczonek jest laureatem nagrody prezydenta Rybnika za upowszechnianie tańca współczesnego i oryginalnych form teatralnych na terenie miasta oraz rozsławianie Rybnika na ogólnopolskiej arenie artystycznej.

Teatr Tańca Navras, podobnie jak większość teatrów tańca w Polsce, jest grupą wywodzącą się z ruchu amatorskiego, w którym dużą rolę odgrywa kontekst miejsca i relacje z lokalną społecznością. Navras często angażuje się w wydarzenia, których przedmiotem jest najbliższa przestrzeń –zarówno kulturowa jak i społeczna. Przykładem może być spektakl zrealizowany w nadszybiu zabytkowego szybu kopalni Ignacy w Rybniku nawiązujący do przeszłości i ducha tego niezwykle ważnego dla społeczności Rybnika miejsca.

Do tego czasu (2012) grupa zrealizowała spektakle:
„Przy stole”, „Poszukiwania I ”, „Poszukiwania II ”, „O mnie”, „Środek świadomości” „Bieguni” „Polemiki”, „Mariannowe czytanie” „Anomalia” „Suma”, „Projekt Ignacy” „Łupina”, „Bab-ili Brama Boga”, „Porywacze ciał”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *