Marcin Zarzeczny (Warszawa) – „Zwierzenia bezrobotnego aktora”

Monodram Zarzecznego jest zjawiskiem unikatowym w polskim teatrze. (…)
Zarzecznemu udaje się wytworzyć specyficzny klimat spotkania z kimś bliskim, jakby celem konfrontacji była pogawędka starych przyjaciół.

Bezrobotny aktor zwierza się” Ewelina Szczepanik / teatrdlawas.com

Jego (Zarzecznego) prawdziwe przygody w formie zabawnych wspomnień z czasu studiów i początków kariery śmieszą do łez. Świetny jest np. słynny monolog Hamleta wygłaszany w języku czeskim.

Aktor bez zasiłku” Bronisław Tumiłowicz / Przegląd

Marcin Zarzeczny

Zwierzenia bezrobotnego aktora czyli scenariusz na jednego aktora, najlepiej bezrobotnego” to opowieść o determinacji w dążeniu do realizacji marzeń. Scenki z życia bezrobotnego artysty ujęte w spektaklu są na tyle uniwersalne, że można porównać je do sytuacji ludzi w innych sektorach gospodarki, a każdy młody człowiek bez pracy zobaczy w nich obraz samego siebie. O sprawach ważnych i trudnych mówi się tu w sposób lekki i żartobliwy, bez użalania się nad własnym losem.

Marcin Zarzeczny, w formie autorskiego monologu, opisuje swoje doświadczenia związane z poszukiwaniem pracy. Publiczność śledzi kolejne inicjatywy ubogiego adepta sztuki aktorskiej, który przy użyciu prostych środków tworzy przedstawienie na oczach widzów. W monodramie główny nacisk położony jest na budowanie atmosfery intymnej relacji bohatera z widzem, zbliżonej formą do rozmowy bliskich przyjaciół. Marcin Zarzeczny stworzył brawurową kreację aktorską o sposobach radzenia sobie z zawodowym zniechęceniem i przezwyciężaniu trudności wrodzonym poczuciem humoru i zdrowym dystansem do otaczającej nas rzeczywistości. Uruchamia on w widzach pozytywne myślenie, pokazując tym samym całą skalę swoich aktorskich możliwości.

Otwartością, czasem autoironią i wiarygodną motywacją do podejmowania ciągłych prób zmiany status quo, aktor niemal automatycznie zaskarbia sobie przychylność i sympatię widzów. (…) Spektakl w założeniu ma spełniać kilka funkcji: dać zatrudnienie bezrobotnemu aktorowi, być formą oczyszczającej terapii, budzić uwagę środowiska aktorskiego i grona odbiorców na dość istotny problem, o którym łatwo zapomnieć, wreszcie być swoistym portfolio, wizytówką i próbką pracy kogoś niewątpliwie predestynowanego do swojego zawodu.

Kochajcie bezrobotnych artystów!” Marek Kubiak / teatrdlawas.com

(Niespodzianką) był wspaniały występ Marcina Zarzecznego, zatytułowany „Zwierzenia bezrobotnego aktora”. Niesamowite umiejętności sceniczne pozwoliły artyście zafascynować publiczność swoją osobowością i niezwykłą historią perypetii związanych z poszukiwaniem pracy.” informacjelokalne.pl

Mimo iż monodram trwał półtorej godziny, publiczność cały czas z zapartym tchem śledziła opowieść o poszukiwaniu angażu na stałe w teatrze czy filmie, wysyłaniu setek maili, szukaniu kontaktów, a w międzyczasie zarabianiem na życie innymi sposobami.” gniezno.naszemiasto.pl

Monodram autorski Marcina Zarzecznego 100 minut

fragment:

„Jakieś dwa lata temu dostaję telefon z agencji. Dzwoni agentka i mówi, że przed chwilą rozmawiała z jakimś dobrym reżyserem filmowym, rekomendowała mnie i zainteresowała go moją osobą. Za chwilę zaczyna zdjęcia do swojego nowego filmu i potrzebuje właśnie karłów. Agentka pyta mnie ile mam wzrostu, bo on potrzebuje aktorów o maksymalnym wzroście 160 cm. Więc mówię, że ja właśnie mam mniej więcej 160 cm. Bardzo jej podziękowałem i skończyliśmy rozmowę. Nie wiem, co by było, gdybym dostał tę rolę i zjawił się na planie jako przerośnięty karzeł. Dlaczego powiedziałem, że mam 160 cm wzrostu? Wysoki nie jestem, ale 160 też nie mam. Raczej nie wyciąłbym sobie 10 cm kolan. Przecież nie mam ubezpieczenia, a poza tym komu potrzebny aktor bez kolan i tak wszyscy mówią, że mam trudne warunki i dlatego nie mogę dostać pracy.”

Marcin Zarzeczny

O Marcinie Zarzecznym

Marcin Zarzeczny, aktor, teatrolog, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, Państwowego Studium Aktorskiego w Olsztynie oraz Studium Muzycznego. Urodzony w Kraśniku w 1984 roku. Dyplom aktora otrzymał w 2006 roku.

Współpracował z teatrami: Polskim w Szczecinie, Jaracza w Olsztynie, Dramatycznym w Wałbrzychu, Ludowym w Krakowie oraz warszawskimi: Na Woli, Wytwórnia i Komedia.
Współpracuje (2013) z Agencją Artystyczną Jerzy Bończak Komedie, Teatrem Drugą Strefą oraz lubelską Sceną In Vitro.
Zdobywca nagród aktorskich w Lublinie, Gdańsku, Częstochowie i Albanii.

Link do fanpage: www.facebook.com/ZwierzeniaBezrobotnegoAktora
oraz oficjalna strona Marcina

Niedziela, 24 listopada 2013 roku, godzina 18:00.
Sala teatralna im. Ryszarda Cieślaka w teatrze
Terminus A Quo. Nowa Sól.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *