Teatr OKO (Ruda-Huta) – „Ciacho”

Reżyseria: Marcin Woszczewski
Scenariusz: Marcin Woszczewski według tekstu Maliny Prześlugi pt.: „Jestem prawdziwą mężczyzną
Występuje: Marcin Nawrocki
Światła: Marcin Woszczewski

Monodram (a właściwie jednoosobowa akcja teatralna) w wykonaniu Marcina Nawrockiego udowadnia, że „nasze obserwacje” nie muszą być przekazywane w sposób ciężki, duszący, obrazoburczy lub atakujący widza. Ukazuje on drugie oblicze Teatru OKO, teatru, który potrafi bawić i na wesoło opowiadać o sprawach, które zauważamy my i nasze „teatralne oko”. Spektakl ten to pierwsza komedia, a może raczej groteska, od czasów, gdy jedną z form naszej działalności był kabaret. Działanie to jest powiewem świeżości w naszej grupie, energią, która nas motywuje do kolejnych przedstawień. „Ciacho” przeważnie budzi uśmiech, ale czasami zdarza się i zażenowanie… co nie zmienia faktu, że każdy z nas ma prawo do własnych odczuć i tego nie zamierzamy zmieniać. Cieszymy się, że nadal mamy dla kogo tworzyć, a nasza publiczność stale się rozrasta.

Spektakl dwukrotnie nagrodzony w trakcie Ogólnopolskich Spotkań Młodego Teatru Krzykowisko 2012.

Teatr oko

Recenzja:
„…Może jeszcze „CiachoTeatru Oko i „Wariatki” Teatru Uhuru. Dwie zupełnie różne propozycje z dzisiejszego programu. Pierwszy ograniczył przestrzeń do minimum – jeden aktor, jakiś stolik, chusteczki, krzesło, walizka z ubraniami. Wszystkie zostały wyczerpująco wykorzystane. To całościowe sfunkcjonalizowanie elementów przestrzeni spektaklu budzi szacunek. Może dlatego „Ciacho” – zabawne i efektowne zaprezentowało się jako najbardziej pełny pod względem przekazu. Wytarte hasła o płciowych różnicach, o ich najbardziej widocznych przejawach w rzeczywistości międzyludzkiej, nabrały tutaj mocy. Elementy odbijały się od siebie, trochę jakby to wszystko tworzyło stale powracający refren. Nic nie zostało zgubione, wręcz przeciwnie aktor odnalazł każdy z tych elementów w zupełnie nowym kontekście, jakim była przestrzeń jego spektaklu”.
Sebastian Urbaniak
Maszewo
Krzykowisko 9-11 marca 2012r.

Teatr OKO – założony w 2006 roku przez Marcina Woszczewskiego. Jak dotąd ma na swoim koncie jedenaście premier: „Plac”, „Topiel”, „Zadra”, „Ono”, „Złodziejka”, „Fraktal”, „Zadra” (druga odsłona), „Ciacho”, „Prze Życie”, „f JAK WARIATKI” oraz „Słowa”.

Spektakle niejednokrotnie zauważone i nagrodzone zarówno na scenie lokalnej jak i ogólnopolskiej. Spektakle Teatru OKO powstają w oparciu o własne scenariusze. Inspiracjami stają się obserwacje otaczającego nas świata, ludzi, zdarzeń czy sytuacji do których przywykliśmy, a nie do końca są one w porządku.

Teatr OKO to też „Wyżyna Teatralna” – ogólnopolski festiwal teatrów niezależnych. Organizowany w Rudce (Gmina Ruda-Huta) cyklicznie od 2009 roku (zawsze w okolicach pierwszego weekendu sierpnia).

Więcej informacji na oficjalnej stronie teatru: www.teatroko.art.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *