Teatr Strefa Otwarta (Wrocław) „Novecento”

Novecento
Alessandro Baricco

Nie jesteś naprawdę skończony, póki masz w zanadrzu jakąś dobrą historię i kogoś, komu możesz ją opowiedzieć” twierdzi Novecento, tytułowy bohater monologu napisanego przez Alessandro Baricco.

Pisarz obawiał się, że utwór jest „ (…) raczej formą pośrednią między tekstem przeznaczonym do wystawienia na scenie a opowiadaniem do czytania na głos”. Ale teatr jest w pewnym sensie „opowiadaniem historii” a najbardziej w nim zajmujące jest to „jak tę historię opowiedzieć”.

Autor podsuwa nam bohatera – pianistę geniusza, który urodził się na statku, na nim też grał i nigdy z niego nie zszedł na ziemię. Są to wystarczające powody, by chcieć zgłębić motywację tak zagadkowej postaci, poznać na czym polega jej wyjątkowość, którą był oczarowany jego przyjaciel trębacz. I to z jego punktu widzenia poznajemy krok po kroku życie Novecenta.

Nasz sposób na opowiedzenie tej niezwykłej historii to wzbogacenie teatru jednego aktora środkami wyrazu należącymi do teatru lalek – sztuki metafory. Użycie przez aktora przedmiotu, maski, dłoni i światła nadaje wydarzeniu dodatkowe znaczenia i wydobywa sens spotkania. Widzowie stają się światkami ogromnej samotności człowieka, który stracił wszystko ale zostało mu coś bardzo ważnego, coś czym podzielić się można w taki sposób tylko w teatrze.

Wykonawca: Marek Zimakiewicz
Reżyseria: Małgorzata Kazińska
Muzyka: Anna Porzyc
Scenografia: Magdalena Nowak

22 listopada 2013 roku, godzina 21:00.
Sala im. Ryszarda Cieślaka w teatrze Terminus A Quo.
ul. T. Kościuszki 33, Nowa Sól.

Teatr Strefa Otwarta – Novecento. Fot. Paweł Stawarz.
teatr

monodram

aktor

spektakl

Teatr Strefa Otwarta jest Stowarzyszeniem dyplomowanych aktorów, reżyserów, teatrologów, scenografów, plastyków, fotografów i muzyków, absolwentów wyższych uczelni artystycznych.

Główne działania Teatru to: produkcja spektakli teatralnych, krzewienie we Wrocławiu idei Teatrów off-owych, awangardowych, laboratoryjnych, zachęcanie naszym przykładem młodych absolwentów do zakładania niezależnych działalności twórczych, podjęcie się intensywnej wymiany doświadczeń i dorobku artystycznego między środowiskami z różnych regionów Polski.

W efekcie Teatr Strefa Otwarta będzie promował miasto Wrocław jako miejsce dynamicznie rozwijającego się teatru awangardowego.

Obecnie siedzibą Teatru Strefa Otwarta jest wrocławski Klub Pod Kolumnami.

W Teatrze Strefa Otwarta granica między sceną a widownią nie istnieje. W zamian proponujemy wspólną przestrzeń wymiany artystycznej. Ponieważ zrzeszamy artystów z różnych dziedzin sztuki, nie chcemy ograniczać się jedynie do działań teatralnych.

Teatr Strefa Otwarta na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *